232 receptov

 


Vlašský majonézový šalát pôvodný originál

Potrebujeme:
- 350 g jabĺk
- 50 g kyslého sleďa
- 100 g sterilizovaného hrášku
- 100 g sterilizovanej mrkvy
- 150 g pražskej šunky od kosti
- 100 g kyslých uhoriek
- 150 g majonézy
- soľ

Postup prípravy:
Šunku nakrájame na tenké pásiky. Ostatné nakrájame na malé kocky (samozrejme, že hrášok nekrájame), všetko spolu premiešame a necháme odstáť nech sa chute rozložia.

Do originál receptu nepatria zemiaky, ale slede, preto tu zemiaky hľadáš zbytočne.

Trochu histórie


Lahůdkářství Aloise Linku Vlašský šalát preslávilo Lahúdkařství Aloise Hlinku, ktoré bolo otvorené od decembra 1911 v Hybenské ulici. Neskôr sa presťahovalo len o kúsok ďalej do Havlíčkovy ulice 11, kde bolo až do roku 1990. Vďaka Rudolfovi Linkovi, vynálezcovi banánovej zmrzliny a autorovi legendárnej kubánskej torty a jedného zo synova Aloise Linku, vyšla v roku 1935 kniha, ktorá obsahovala zoznam všetkých potravín, ktoré Linka predával.

Keď bolo v roku 1948 Lahůdkářství Aloise Linky znárodnené a funkcionári národného podniku Pramen, ktorým toto lahôdkárstvo patrilo, sa snažili získať rodinný recept na vlašský šalát. Marie Linková však výrobné tajomstvo hrdinsky bránila. Tak sa stalo, že predajne zaplavili napodobeniny ako pochúťkový šalát so salámom a vlašský šalát so zemiakmi. Rudolf Linka ale tvrdí, že ten pravý prvorepublikový "vlašák" je úplne o niečom inom:

"Nikdy jsme do vlašáku nedávali žádnou cibuli,
je moc aromatická a přebije ostatní chutě."

Kategória: Šaláty

(Tento recept pridal/a Flamky)