254 receptov

 


Fotka receptu

Kváskový gazdovský zemiakový chlieb

Potrebujeme:
Na rozkvas/štartér:
- 150 g pšeničnej chlebovej múky
- 150 g vody
- 1PL kvásku

Ostatné:
- 300 g pšeničnej chlebovej múky
- 20 g ražnej chlebovej múky
- 1 uvarený stredne veľký zemiak
- 170 g vody
- 2 ČL morskej soli

Postup prípravy:
Zmiešame všetky suroviny pre rozkvas/štartér a necháme prikryté potravinovou fóliou na kuchynskej linke prekvasiť 9 až 12 hodín.

Rozkvas/štartér zmiešame s ostatnými surovinami a vypracujeme cesto, ktoré sa odlepuje od stien misy. Vymiesené cesto necháme prekvasiť 2 hodiny. Počas kvasenia cesto trikrát poprekladáme zvonku do stredu a z každej strany (rozvinieme tým lepok).

Cesto dáme na mierne pomúčenú dosku a premiesime. Vytvarujeme bochník podľa tvaru ošatky a vložíme do škrobom vysypanej ošatky. Prekryjeme potravinovou fóliou, alebo vložíme do igelitového sáčku (lepšie prekvasí a neobschne) a necháme prekvasiť pri izbovej teplote 2 až tri hodiny.

Do rúry si vložíme dva plechy. Jeden s vyšším okrajom na spodok rúry a druhý, na ktorom budeme chlieb piecť, do stredu rúry. Rúru zohrejeme na 250 stupňov. Nahrievame ešte 5 - 10 minút, aby sa nám dobre rozohriali plechy.

Vykvasené cesto vyklopíme z ošatky na papier na pečenie, na vrchu ho mierne narežeme a prenesieme do rúry na vyhriaty plech. Na spodný plech hneď nalejeme pohár vody, rýchlo rúru zatvoríme a pečieme takto 10 minút.

Po desiatich minútach vyberieme z rúry spodný plech s vodou, znížime teplotu na 200 stupňov a dopekáme 20 minút.

Chlieb je upečený, keď po poklopkaní na jeho spodok počujeme dutý zvuk. Necháme vychladnúť na mriežke.

Poznámka k receptu:
Cesto je relatívne riedke, takže sa nezľakneme ak sa nám po vyklopení na papier na pečenie akoby rozleje. Hneď po vložení do horúcej rúry sa to spraví.

Do cesta môžeme pridať nakrájanú klobásku, alebo nakrájané olivy, alebo čokoľvek iné, dostaneme tak zaujímavé chute k tomutu základu zemiakového gazdovského chleba.

Fotka receptuFotka receptuKategória: Chlieb, pečivo, Zdravé recepty

(Tento recept pridal/a Flamky)