254 receptov

 


Fotka receptu

Chlieb bez miesenia á la Irina

Potrebujeme:
- 400g chlebovej múky (vždy je dobré použiť zmes pšeničnej a inej múky, napr. špaldová, ovsená atď.)
- 8g soli
- 1/2 ČL suchého droždia
- 300 ml teplej vody
- 1 PL medu

Postup prípravy:
V miske si zmiešame múku, droždie a soľ, postupne prilievame vodu, pridáme med a miešame špachtľou alebo drevenou lyžicou až vznikne lepkavá a hustá masa (miešame asi pol minúty). Misku zakryjeme potravinovou fóliou a necháme cez noc oddychovať (cca 10 hodín).

Ráno si cesto vyklopíme na ľanovú utierku, ktorú si poprášime kukuričnou krupicou, alebo inou zmesou (aby sa nám cesto k utierke neprilepilo) a vytvarujeme z neho bochník. Zakryjeme druhou utierkou, aby nám cesto veľmi neobschlo a necháme tak oddýchnuť ďaľších 15-30 minút.

Kým nám chlebík začne oddychovať, zapneme si rúru na 250°C a vložíme do nej liatinový hrniec aj s pokrievkou (môže byť aj originál hlinený), aby sa nám to nahrialo spolu s rúrou.

Keď je bochník oddýchnutý a rúra nahriata, vyberieme z rúry hrniec, vysypeme jeho dno ovsenými vločkami a opatrne doň preložíme bochník. Hrniec zakryjeme, vrátime do rúry a znížime teplotu na 220°C-230°C. Takto pečieme 30 minút.

Po tridsiatich minútach dáme dolu pokrievku a pečieme odokryté ďaľších cca 20 minút, podľa toho, akú farbu kôrky chceme dosiahnuť.

Po upečení chlebík preložíme na mriežku (hotový je keď pri zaklopaní na jeho spodnú stranu znie duto), pokropíme ho vodou a môžeme (ale nemusíme) zakryť do vychladnutia ľanovou utierkou (zakrytý bude mať mäkšiu kôrku).

Poznámka k receptu:
K receptu som sa dostal od našej susedy Iriny, ktorá mi ho nielen posunula a vysvetlila, ale samotný chlebík som mal tú česť od nej aj ochutnať. A bol naozaj skvelý.

Fotka receptuFotka receptuFotka receptuFotka receptuFotka receptuFotka receptu

Kategória: Chlieb, pečivo, Zdravé recepty

(Tento recept pridal/a Irina Hečko)