255 receptov

 


Domáci jogurt

Potrebujeme:
- 1 l mlieko
- 1 ks biely jogurt so živou kultúrou

Postup prípravy:
Jogurt sa nevyrába, jogurt sa pestuje, takže poďme na to.

Jogurt pripravujeme v maximálnej čistote, aby sa nám do neho nedostali iné ako len jogurtové baktérie. Nesmieme použiť drevenú varechu... iba nerezový hrniec, nerezovú naberačku atď... Všetko, čo príde do styku s jogurtom preto vydezinfikujeme opláchnutím vriacou vodou.

1. Mlieko zohrejeme na teplotu 80°C. Ak nemáme teplomer, tak je to vtedy, kedy sa po okrajoch začnú tvoriť malé bublinky.

2. Takto zohriate mlieko odstavíme a necháme vychladnúť na cca 40°C. Zase... bez teplomeru je to vtedy, keď už vieme udržať ruku na hrnci a mlieko sa dá už piť.

3. Z mlieka odoberieme cca 2 dcl a dobre v ňom rozmiešame jogurt. Tu pozor, aby mlieko nemalo naozaj vyššiu teplotu, inak by sme zabili jogurtové baktérie. Takto rozmiešaný jogurt vrátime do ostatného mlieka a dobre premiešame.

4. Naplníme do sklenených čistých pohárov s viečkami a zatvoríme.

5. Predhrejeme si rúru na 50°C. Jogurty vložíme do hrnca s horúcou vodou (z vodovodu). Hrniec vložíme do rúry a po zatvorení dvierok ju vypneme.

6. Necháme takto cez noc (minimálne 6 hodín - čím dlhšie, tým bude jogurt hustejší) a ráno máme jogurty hotové. Ak máme pocit, že rúra rýchlo vychladla, môžeme ešte pred spaním znovu vyhriať rúru a vymeniť horúcu vodu v hrnci.

Poznámka k receptu:
Pre prvé vytvorenie domáceho jogurtu použijeme jogurt z obchodu, pre každé ďaľšie už používame vlastný jogurt.

Kategória: Omáčky, kaše a džemy, Zdravé recepty

(Tento recept pridal/a Flamky)