255 receptov

 


Fotka receptu

Domáca tlačenka

Potrebujeme:
- 3 bravčové predné kolená
- 3 bravčové jazyky
- 1kg bravčových koží
- 18 strúčikov cesnaku
- 2 cibule
- za hrsť celého nového korenia
- 7 bobkových listov
- soľ
- mleté čierne korenie
- sladká paprika
- majoránka

Postup prípravy:
Vo veľkom hrnci dáme zovrieť vodu. Ponoríme do nej kolená, jazyky a kože a necháme prejsť varom 5-10 minút, teda kým sa na povrchu vytvorí špinavá pena.

Celý obsah vylejeme, každý kúsok mäsa umyjeme pod tečúcou vodou rovnako ako celý hrniec.

Do takto čistého hrnca napustíme znova vodu, do ktorej dáme kolená, jazyky i kože, potom bobkový list, očistené cibule, 14 strúčikov cesnaku, nové korenie a soľ. Tej dáme pocitovo, ale čajová lyžička by mala stačiť. Dochucovať budeme aj tak nakoniec.

Privedieme k varu a varíme 2-3 hodiny alebo aj viac, podľa sily zdroja tepla. Inak povedané, pokým z jazykov bude možné ľahko olúpať kožu.

Odstavíme. Z jazykov olúpeme kožu tak, aby sme dostali len čisté mäso, z kolien vydolujeme chudé mäso a všetko mäso nakrájame na väčšie kocky.

Povyberáme si pekné kože, ktoré rozomelieme na jemno v mlynčeku na mäso. Množstvo pomletej kože bude stačiť asi tak za dva mlynčeky. Pridáme ju k mäsu, dochutíme čiernym čerstvo mletým korením, paprikou, pretlačeným zvyšným cesnakom, majoránkou a soľou. Jemne by sme mali mäso presoliť, pretože pri chladnutí si mäso do seba soľ natiahne a tak sa slanosť rovnomerne rozloží.

Nariedime vývarom tak, aby to nebolo husté, ale ani riedke. Množstvom pomletých koží a pridaným vývarom riadime konečnú tvrdosť tlačenky.

Plníme do tlačenkových sáčkov, alebo do bachora. Pokiaľ chceme tlačenku ďalej údiť, rozhodne doporučujem radšej použiť bravčový bachor.

Zaťažíme a dáme do druhého dňa vychladiť.

Poznámka k receptu:
Kto má rád, môže do zmesi pridať viac pretlačeného cesnaku, alebo papriku nepridávať vôbec.

Ak nechceme mať mäso z kolena rozvarené pridáme kolená cca o hodinu neskôr.

Kategória: Jedlá s mäsom

(Tento recept pridal/a Flamky)