255 receptov

 


Fotka receptu

Hovädzí kotlíkový guláš

Potrebujeme:
- bravčová masť
- hovädzie mäso (predné, krk, močing, nožina...)
- (ak chceš guláš aj s bravčovým, tak bravčové predné)
- (ak chceš mať guláš aj so zemiakmi, tak aj zemiaky typu B alebo C)
- cibuľa
- cesnak
- soľ
- mletá sladká paprika
- mleté čierne korenie
- majoránka
- rasca (ja dávam mletú)
- chilli
- pivo 12°
- paradajkový pretlak

Postup prípravy:
Do kotlíka hodíme bravčovú masť a nadrobno nakrájanú cibuľu (cibuľa by mala trochu plávať v tej masti).

Keď cibuľa "zosklovatie" prihodíme nakrájaný cesnak (nie je treba nadrobno, aj tak sa rozvarí).

Po chvíli, aby nám cesnak nezhnedol, prihodíme na väčšie kocky nakrájané hovädzie mäso. Necháme ho dobre zatiahnuť (aby nebolo vidieť krvavé fľaky) a podlejeme ho pivom tak, aby mäso nebolo v ňom utopené, ale aby veľmi nad hladinu netrčalo.

Už je čas pridať koreniny. Papriky nedávame v tejto fáze veľa, aby nezhorkla a z tohoto dôvodu rovnako nedávame ani veľa majoránky. Ešte NESOLÍME!!! Prihodíme čierne mleté korenie, rascu, jemne chilli, premiešame a necháme dusiť. Ak sa pivo vyvarí, pridávame postupne vodu (regulujeme si tak hustotu gulášu). Pokiaľ robíme guláš so zemiakmi, tak v tejto fáze pridáme viac ako polovicu zemiakov, najlepšie nakrájaných na malé kúsky.

Pokiaľ varíme guláš aj s bravčovým mäsom, tak vo chvíli, keď je hovädzie mäso žuvateľné, čiže nie je ako žuvačka, ale ešte nie je ani dovarené, prihodíme na väčšie kocky nakrájané bravčové mäso a zvyšok zemiakov. V tejto fáze dosolíme celý guláš a prihodíme aj paradajkový pretlak.

Povaríme trpezlivo až kým nie je všetko mäso mäkké a zemiaky, patrične rozvarené. Na záver dochutíme ešte zvyškom papriky, majoránky, soli, prípadne rasce a nezabudnúť na prelisovaný cesnak (s týmto vôbec nešetriť, dodáva gulášu ten fajnový šmrnc na záver).

Necháme prebublať a podávame.

Kategória: Jedlá s mäsom

(Tento recept pridal/a Flamky)