245 receptov

 


Šunka domáca

Potrebujeme:
- 1 kg už očisteného a odblaneného bravčového pliecka
- 1 dcl vody
- 1 ČL medu
- 10 g morskej soli
- 10 g rýchlosoli
- korenie

Postup prípravy:
Mäso odblaníme a očistíme, aby nám z neho ostalo 1kg čistého mäsa. Nakrájame ho na malé kocky, alebo pásiky (vytvárame tým štruktúru konečného produktu). Z tejto masy mäsa tretinu zomelime, alebo rozsekáme v kuchynskom robotovi. Okoreníme a prilejeme vodu, v ktorej sme si rozpustili obe soli a med. Miesime až kým sa voda celkom nevpije do mäsa a konzistencia je celkom lepkavá. Prikryjeme a odložíme na 36 - 48 hodín do chladničky, kde to občas znovu dobre premiesime. Aspoň 3x za tú dobu.

Po odležaní by už mala byť soľ v každom póri mäsa. Ďaľšie spracovanie záleží na tom, či máme doma šunkovar, alebo nie. Pokiaľ máme, postupne túto zmes natlačíme do šunkovaru a dobre uzavrieme. Pokiaľ šunkovar nemáme, môžeme použiť čokoľvek iné (sáčky na tlačenku, pečiace sáčky), kde vieme obsah dobre stlačiť a udržať v najbližších dvoch hodinách stlačené.

Zohrejeme si vodu na 80 stupňov Celzia a vložíme do nej pripravenú a stlačenú zmes mäsa. Najbližšie dve hodiny udržujeme teplotu na tých 80 stupňov. Teplota by nám nemala klesnúť pod 75 stupňov a vystúpiť na viac ako 85 stupňov.

Po dvoch hodinách šunku schladíme a uložíme do chladničky. Po odležaní a celkovom zachladení môžeme konzumovať.

Kategória: Jedlá s mäsom

(Tento recept pridal/a Flamky)