245 receptov

 


Fotka receptu

Vianočka domáca

Potrebujeme:
- 500 g hladkej múky
- 50 g kryštálového cukru
- 2 g morskej soli
- 21 g droždia (polovica 42g kocky)
- 1 žĺtok
- 250 ml mlieka
- 100 g roztopeného mierne teplého masla
- 30 g hrozienok

Postup prípravy:
Rýchla verzia receptu:
Všetko, okrem masla zmiešame a vypracujeme cesto.
Pridáme maslo a domiesime.
Z cesta urobíme 7 vrkočov, 4 zapletieme na spodné poschodie a 3 na horné.
Potrieme žĺtkom a upečieme do zlatova.

Podrobná verzia receptu:
Mlieko si trochu zohrejeme, aby sme vytvorili správne prostredie pre kysnutie droždia, pridáme trochu z pripraveného cukru, samotné droždie a necháme chvíľu postáť, kým nezačne droždie pracovať/kysnúť.
Nie je nutné nechávať to dlhšie, aby z toho bol kvások.

Do veľkej misy si preosejeme múku a popridávame ostatné suroviny okrem masla. To pôjde do cesta až nakoniec!
Hrozienka pridávame suché, netreba ich vopred máčať, pretože potom by sa nám v ceste rozpracovali na kašu. Svoju vlhkosť si potiahnu z cesta.

Pridáme pripravené mlieko s nakvaseným droždím a miesime a miesime.
Potom miesime a ešte stále dobre miesime. Cesto musí byť fantasticky rozmiesené, až je z neho cítiť teplo, jeho energia. Ak tam nechceš dať energiu a máš doma robota, tak mu kľudne prenechaj túto prácu. Ale potom neucítiš ako nádherne postupne mäkne a povoľuje.

Takto rozmiesené cesto prelejeme pripraveným maslom a znova miesime. A miesime a čľapoceme sa s tým a miesime... až kým sa nám celé maslo nezapracuje do cesta.
Najprv to bude také šmykľavé, potom príde pocit, že to cesto nemá šancu toľko masla absorbovať, ale keď vydržíš, odmení sa ešte jemnejšou vláčnosťou a mäkkosťou a toto práve potrebujeme. Bacha, v tejto fáze budeš mať nutkanie to zožrať!

Rúru si teraz predhrejeme na cca 180 stupňov.

Nerobím vianočku trojposchodovú, mne sa osobne viac páči s dvoma poschodiami, preto si z takto umieseného cesta pripravím 7 vrkočov. Prvé poschodie zapletiem zo štyroch, preložím na papierom na pečenie vyložený plech a hranou ruky zatlačím na vianočku v strede po celej dĺžke. To tejto drážky sa nám potom zafixuje druhé poschodie upletené z troch vrkočov.

Vianočka sa zdá teraz malá, no necháme ju vykysnúť na teplom mieste a ona zdvojnásobí objem. Potrieme ju žĺtkom rozmiešaným s trochou vody (ale môžeme aj s mliekom). Môžeme ju obložiť mandľami alebo inými orechovinami, fantázii sa medze nekladú a upečieme do zlatova. Počas pečenia zmiernime asi po cca 10. minútach teplotu na 160 stupňov.

Kategória: Jedlá bez mäsa

(Tento recept pridal/a Flamky)