252 receptov

 


Fotka receptu

Vianočka domáca

Potrebujeme:
- 500 g hladkej múky
- 50 g kryštálového cukru
- 2 g morskej soli
- 21 g droždia (polovica 42g kocky)
- 2 žĺtka a 1 žĺtok na potretie
- 250 ml mlieka
- 100 g roztopeného mierne teplého masla
- 30 g hrozienok

Postup prípravy:
Rýchla verzia receptu:
Všetko, okrem masla zmiešame a vypracujeme cesto.
Pridáme maslo a domiesime.
Z cesta urobíme 7 vrkočov, 4 zapletieme na spodné poschodie a 3 na horné.
Potrieme žĺtkom, necháme nakysnúť a upečieme do zlatova.

Podrobná verzia receptu:
Mlieko si trochu zohrejeme, aby sme vytvorili správne prostredie pre kysnutie droždia, pridáme cukor (kľudne aj celý, nech sa rozpustí), droždie a necháme chvíľu postáť, kým nezačne droždie pracovať/kysnúť.
Nie je nutné nechávať to dlhšie, aby z toho bol kvások.

Do veľkej misy si preosejeme múku, pridáme soľ, dve žĺtka, pripravené sladké mlieko s nakvaseným droždím a miesime a miesime.
Potom miesime a ešte stále dobre miesime. Cesto musí byť fantasticky rozmiesené, až je z neho cítiť teplo, jeho energia. Ak tam nechceš dať energiu a máš doma robota, tak mu kľudne prenechaj túto prácu. Ale potom neucítiš ako nádherne postupne mäkne a povoľuje.

Takto rozmiesené cesto prelejeme pripraveným maslom a znova miesime. A miesime a čľapoceme sa s tým a miesime... až kým sa nám celé maslo nezapracuje do cesta.
Najprv to bude také šmykľavé, potom príde pocit, že to cesto nemá šancu toľko masla absorbovať, ale keď vydržíš, odmení sa ešte jemnejšou vláčnosťou a mäkkosťou a toto práve potrebujeme. Bacha, v tejto fáze budeš mať nutkanie to zožrať!

Keď je cesto dobre vymiesené a konečne mäkké a vláčne, vmiesime do neho hrozienka.
Hrozienka pridávame suché, netreba ich vopred máčať, pretože potom by sa nám v ceste rozpracovali na kašu. Svoju vlhkosť si potiahnu z cesta.

Nerobím vianočku trojposchodovú, mne sa osobne viac páči s dvoma poschodiami, preto si z takto umieseného cesta pripravím 7 vrkočov. Prvé poschodie zapletiem zo štyroch, preložím na papierom na pečenie vyložený plech a hranou ruky zatlačím na vianočku v strede po celej dĺžke. To tejto drážky sa nám potom zafixuje druhé poschodie upletené z troch vrkočov.

Vianočka sa zdá teraz malá, no necháme ju zakrytú potravinovou fóliou vykysnúť na teplom mieste a ona zdvojnásobí objem. Potrieme ju žĺtkom a môžeme ju obložiť mandľami alebo inými orechovinami, fantázii sa medze nekladú a upečieme v predhriatej rúre na 180°C do zlatova.

Kategória: Jedlá bez mäsa

(Tento recept pridal/a Flamky)