238 receptov

 


Zemiakový chlieb

Potrebujeme:
Kvások:
- 1 bal. kvasníc 42 g
- 1 dl vlažnej vody
- 1 veľká kocka cukru

Cesto:
- kvások
- 1 kg hladkej múky
- ČL soli
- ČL rasce
- 1 väščí zemiak
- PL octu
- 2 dl vlažnej vody
- slaná a teplá voda na potieranie
- múka na vysypanie plechu

Postup prípravy:
Zarobíme si kvások a necháme na teplom mieste pekne nakysnúť.

Postrúhame surový očistený zemiak, zmiešame s múkou, pridáme kvások, soľ, rascu, ocot a 2 dl vlažnej vody.

Vymiesime hladké cesto a necháme v tej iste nádobe, zakryté handrou, vykysnúť minimálne 1 hodinu (1:10 hod. alebo 1:20 hod.). Treba vystihnúť hranicu medzi kysnutím a padaním cesta!

Cesto potom vyberieme, znovu ľahko premiesime, vytvarujeme pozdĺžny bochník. Plech iba vysypeme hladkou múkou (nemastíme), položíme pripravený bochník a necháme ho tak 30-40 minút ešte odležať.

Počas toho si nahrejeme rúru na 250 °C, ale tak, že počas nahrievania dáme do rúry veľkú nádobu s vodou, aby bolo prostredie nielen horúce, ale aj vlhké.

Potom sem vložíme plech s bochníkom, potretý slanou teplou vodou a pečieme pri tejto teplote cca 20 minút, kým nechytí správnu farbu. Potom znížime teplotu na 180 °C a pomaly dopečieme do zlatista.

Pred dopečením treba špajgľou skontrolovať dopečenosť stredu bochníka. Vyberieme a znovu potrieme slanou vodou. Položíme na dve varešky aby odspodu nezvlhol a necháme vychladnúť.

Poznámka k receptu:
Tento chlieb som ešte neskúšal. Odradil ma svojou dlhou prípravou, ale môj bývalý kolega Stano tvrdil, že je vynikajúci.

Kategória: Chlieb, pečivo

(Tento recept pridal/a Flamky)