232 receptov

 


Fotka receptu

Losos v lístkovom ceste

Potrebujeme:
- 2 lososvé filety bez kože (približne rovnaké, každé cca 500 g)
- 500 g čerstvého alebo mrazeného špenátu
- 2 strúčiky cesnaku
- 2x500 g balíčky lístkového cesta
- 1 rozšľahané vajce
- maslo na potretie plechu
- múka na vaľkanie

na bylinkové maslo:
- 100 g mäkkého masla
- 1 PL nasekaných byliniek (petržlen, estragón, koriander...)
- 1/2 ČL soli
- 1 PL citrónovej šťav

Postup prípravy:
Lososa osolíme a okoreníme. Suroviny na bylinkové maslo zmiešame. Špenát podusíme na jednej lyžici bylinkového masla a pretlačeného cesnaku tak 3 minúty. Potom zo špenátu vymačkáme čo najviac šťavy, osolíme a okoreníme a necháme vychladnúť.

Cesto rozvaľkáme tak na 2 až 3 milimetre. Nožom vyrežeme obdĺžnik, ktorý bude tak o 4 centimetre väčší než je lososový filet. Druhé cesto rozvaľkáme do trochu väčšieho obdĺžnika. Menší obdĺžnik položíme na maslom vytretý plech a rozložíme naň polovicu vychladnutého špenátu tak aby sme ho mali pod celým filetom, ktorý naň položíme. Filet potrieme bylinkovým maslom. Položíme druhý filet, na ktorý rozložíme zbytok špenátu. Navrch môžeme dať aj mozarellu.

Okraje spodného cesta potrieme rozšľahaným vajcom a všetko prikryjeme druhým cestom. Okraje zarolujeme a pritlačíme. Môžeme ich ozdobiť vrypmi od vidličky. Takto pripravený balíček dáme asi na hodinu chladiť.

Rúru si predhrejeme na 200 °C (teplovzdušnú na 180 °C).Vychladnutý balíček lososa potrieme vajcom, posypeme sezamovými semienkami. Na povrchu spravíme nožom šikmé zárezy. Pečieme 35 - 40 minút kým nebude cesto zlaté. Po dopečení necháme balíček 5 minút oddýchnuť až potom krájame.

Kategória: Jedlá z rýb

(Tento recept pridal/a Flamky)