255 receptov

O bryndzi

Bryndza je skvelou probiotickou pochúťkou, ale je to práve ten typ jedla, ako napríklad sushi - buď toto jedno miluješ, alebo ho nemôžeš ani cítiť.

Bryndza (z rum. brânză – doslova: syr) je mäkký, miesený a solený ovčí syr vyrábaný z hrudkového ovčieho syra. Vyrába sa na Slovensku, v Poľsku, Rumunsku, Ukrajine a v Bulharsku. Konzumujú ju aj v Rakúsku a Bavorsku (Brimsen, Liptauer Käse), v Čechách a podobne.
Zachovaný je aj latinský názov: vulgo Burenda – ľudovo bryndza. V minulosti bola porovnávaná s talianskym mäkkým syrom žltkastej farby menom Stracchino.
Základným predpokladom pre kvalitnú bryndzu je dobrá aromatická paša. Bryndza obsahuje 650 – 700 mg vápnika (údaj platí pre 100 g). 18. júla 2008 bola bryndza oficiálne zaregistrovaná v registri chránených zemepisných označení Európskej únie.
zdroj wiki

Na internete som narazil na nádherný, v podstate už historický receptár pochúťok z bryndze. Pochádza z čias, keď mesto Martin nieslo v rokoch 1920 – 1951 názov Turčiansky Svätý Martin. Bryndza je jednoducho bryndza.


zdroj brožúrky


Viac si môžeš prečítať na tejto adrese: https://komercnespravy.pravda.sk/potraviny/clanok/511643-preco-by-bryndza-nemala-chybat-v-nasom-jedalnicku-a-preco-je-prave-majova-bryndza-najlepsia/