268 receptov

Mozzarella di Bufala

Mozarella je všeobecne čerstvý syr, ktorého pôvod je nerozlučne spojený s Talianskom. Vyrába sa ako z kravského mlieka (fior di latte), tak aj z byvolieho mlieka (bufala). S rastúcim trendom sa do popredia dostáva aj mozzarella bezlaktózová, ktorá je určená predovšetkým ľuďom trpiacim na intoleranciu laktózy. Mozarella patrí do zoznamu povolených potravín pre ľudí trpiacich histamínovou intoleranciou nakoľko sa jedná o čerstvú potravinu.

Zamerajme sa práve na mozzarellu z byvolieho mlieka. Tento známy syr patrí do skupiny parených a miesených syrov označovaných ako pasta filata. Vyrába sa výhradne zo surového alebo pasterizovaného mlieka čiernych byvolíc, ktoré pochádzajú predovšetkým z Kampánie (Mozzarella di Bufala Campana). Výrobné oblasti sa však nachádzajú aj v Laziu a Apulii. Pri príprave sa syrovina zahrieva a následne hnetie, kým nevzniknú dlhé vlánka, z ktorých syrár oddeľuje rovnako veľké kusy - tento proces sa nazýva mozzatura (odrezávanie).

Z jednotlivých dávok sa potom vytvárajú gule, či iné tvary. Mozzarella má veľmi krítku trvanlivosť, ktorú ale možno predĺžiť naložním do soľného roztoku alebo srvátky. Až vďaka moderným techonlógiám a možnosti distribuovať túto lahôdku v nepriepustných vreckách s tekutinou sa tento syr dostal do povedomie gurmánov po celom svete. Dotvety bol výhradne regionálnou špecialitou.

Poznáme tieto druhy mozzarelly: