240 receptov

Tipy a triky

Sneh z bielkov - bude pekne tuhý, keď bielky vopred vychladíme. V nijakom prípade do nich nesmie padnúť ani kúsok žĺtka. Dôraz treba klásť aj na tempo šľahania. Začíname pomaly; a postupne zrýchľujeme.
Cukrová poleva - lepšie drží na koláči, ak cukor miešame s horúcou vodou. Krásnu bielu farbu dosiahneme, ak namiesto vody použijeme mlieko.
Celozrnné cesto - sa pri miesení nebude lepiť na ruky, ak doň kvapneme trošku jedlého oleja.
Akékoľvek cesto - sa pri vaľkaní nebude lepiť, ak ho predtým na krátky čas dáme do chladničky zachladiť.
Lístkové cesto - pri vaľkaní posýpame múkou iba minimálne aby sa neporušil pomer surovín. Zvyšky cesta nezmiesime, ale poprekladáme aby zostali zachované jeho vrstvy. Pred opätovným rozvaľkaním ho dáme na chvíľku do chladničky.
Hustý stuhnutý med - vrátime do tekutého stavu, ak ho ponoríme do teplého vodného kúpeľa nie však viac ako 65°C.
Plech na - piškótovú roládu, medovníky linecké koláčiky a iné drobné pečivo, vyložíme alobalom alebo papierom na pečenie.
Linecké cesto - získa vynikajúcu vôňu a farbu, ak doň pridáme trochu vaječného likéru.
Zvyšky keksov - a iného suchého pečiva nevyhodíme, ale dobre rozdrobíme a urestujeme na panvici. Sú výbornou ozdobou na koláče a torty.
Na medovníky - sa používa zväčša hladká múka, ktorú treba preosiať aby sa prevzdušnila. Múku nepridávame do cesta naraz, ale postupne a hotové cesto neodkladáme na chladné miesto aby nestuhlo. Musí byť však dokonale prikryté, inak sa na ňom vytvorí kôra.
Maslo na plnku - rozšľaháme na jemnú penu tak, že ho predtým trochu posypeme múkou.
Orechové koláčiky - dostanú výbornú chuť, ak sa do cesta použije namiesto predpísaného množstva mlieka čierna káva.
Chrumkavejšie rezne - budú, ak strúhanku nahradíme kukuričnými lupienkami (cornflakes).
Zeler nezhnedne - ak ho po ošúpaní dáme hneď do studenej okyselenej vody alebo do vody s kockami ľadu.
Vyšľahané bielky - sa najlepšie spoja so žĺtkovou hmotou tak, že žĺtky najprv nadľahčíme malou časťou bielkov.
Pri pečení múčnikov z treného cesta - (napr. bublanina) sa často stane, že ovocie klesne pri pečení na dno. Preto ich obalíme v múke.
Slanina - sa nám pri pražení nestočí, ak ju vopred namočíme na chvíľu so studenej vody alebo ju jednoducho poprepichujeme vidličkou.
Hlávkový šalát - uchováme čerstvý celý týždeň tak, že listy rozoberieme a vložíme do mikroténového sáčku. Potom berieme z chladničky len to množstvo. ktoré potrebujeme.
Mäso porcujeme - kvôli lepšej chuti vždy tesne pred prípravou a rez nožom vedieme cez vlákna. Výbornú, až pikantnú chuť docielime, ak ho pred prípravou ponoríme do octovej vody alebo ho pokropíme citrónovou šťavou a to ešte skôr ako ho okoreníme.
Uhorky vydržia dlho čerstvé - ak ich ponoríme do nádoby s vodou. Mali by byť ponorené minimálne 6 centimetrov pod hladinou a vodu by sme mali vymieňať aj niekoľko krát denne.
Vývar - solíme až v druhej polovici varenia. Keby sme vodu presolili, spomalili by sme tým lúhovnie solí z mäsa.
Obzvlášť šťavnaté opečieme - docielime tak, že ich opečieme v snehu z bielkov. Najprv sa teda rezne obalia v klasickom trojobale a potom ich potrieme vyšľahaným snehom.
Kačka alebo hus - nebude po upečení toľko mastná, ak ju pred pečením poprepichujeme na krídlach vidličkou. Tuk tak bude počas pečenia pekne odtekať von.
Droždie - si pred pečením môžeme otestovať vložením do vody. Pokiaľ vypláva, cesto vykysne. Kysnutie môžeme samozrejme urýchliť, ak cesto vložíme do vlažnej rúry.
Uvarené vajce - sa dá dobre olúpať buď tak, že ho namočíme do studenej vody alebo môžeme urobiť do škrupinky zhora dierku, cez ktorú na vajíčko silno fúkneme.
Mäso zo staršieho králika - býva často tuhé. Ak ho pred prípravou potrieme olejom, mäso bude pekne krehké a chutné.
Pri pečení veľkej morky vcelku - dobre poslúžia tlstejšie ihlice na štrikovanie, ktoré prepichneme cez morku. Ihlice dobre vedú teplo do stredu a zároveň sa tým skráti doba pečenia.
Chýbajúe vajce - môžeme nahradiť vareným strúhaným zemiakom.
Surový zemiak - nahradí vajíčko v sekanej.
Prášok do pečiva - môžeme nahradiť rumom. (jeden prášok do pečiva = 3-4 lyžice)
Ak máme málo šľahačky - pridáme do nej jedno bielko (na pol litra). Šľahačka nabere objem a bude zároveň pevnejšia.
Ťahaný závin sa nebude trhať - ak cesto necháme jeden deň odpočívať v teple, pomazané olejom alebo ak ho na pol hodiny prikryjeme horúcou nádobou.
Zelené banány - môžeme použiť ako hranolky. Nakrájame banány na hranolky a vysmažíme vo fritovacom hrnci. Podávame k mäsitým pokrmom.
Pach cibule - odstránime z noža tak, že ním nakrájame surovú mrkvu.
Kysnuté koláče - budeme mať stále čerstvé, ak ich uložíme do vzduchotesnej nádoby s niekoľkými kockami cukru. Cukor pohlcuje vlhkosť.
Pri varení údeného mäsa - ho niekoľko krát zlejeme. Odstránime tým škodlivé látky, ktoré vznikli pri údení a mäso nebude ani tak slané.
Bahenný pach kaprov - a iných sladkovodných rýb odstránime, ak ich zvonku a zvnútra omyjeme v silnom slanom roztoku, pokvapkáme citrónom a necháme chvíľu odležať v chladničke. Ďalšou variantou je ponoriť rybu do mlieka a nechať cez noc v chladničke vylúhovať.
Na krájanie knedle - môžeme použiť silnejšiu niť, ktorú podložíme pod knedľu, hore prekrížime a konce nite odťahujeme od seba. Plátky sú potom pekne hladké.
Ostrú chuť jedla - potlačia banány, najmä ak ich zjeme po ostrom korenenom a pikantnom jedle ako dezert. Pálenie v ústach prestane.
Čerstvé droždie - je možné zmraziť až na tri mesiace. Rozmrazujeme potom vo vlažnom mlieku.
Cukrová poleva - sa na torte pri krájaní nepoláme, ak potrieme nôž tukom.
Kura bude chutiť ako kačka - ak vnútro naplníme jablkami a povrch dobre posypeme rascou. Počas pečenia podlievame čiernym pivom.
Ocot si vyrobíme - z padaného ovocia. Nakrájané ovocie zalejeme vriacou vodou do sklenenej nádoby a necháme v nej ovocie kvasiť. Nakoniec šťavu precedíme cez látku.
Listy staršieho šalátu - sa krásne preberú, ak ich namočíme do ľadovej vody s trochou citrónovej šťavy asi na tridsať minút.
Vajce počas varenia nepraskne - ak ho tesne pred varením opláchneme, alebo ho na širšom konci prepichneme.
Čerstvosť vajca - otestujeme tak, že ho ponoríme do studenej vody. Čerstvé vajce pláva.
Trojobal - do ktorého pridáme trošku piva alebo koňaku nám zabezpečí, že rezne budú nielen chutnejšie, ale trojobal bude oveľa lepšie na mäse držať.
Maslo môžeme uchovať až po dobu troch rokov bez skladovania v chladničke ak ho zavaríme do zavareninových pohárov. Tu je tip.